Być może masz poczucie, że coś blokuje Cię przed osiągnięciem szczęścia i spełnienia w życiu, ale nie wiesz, co to może być? Czujesz, że chcesz iść naprzód i zmienić coś w swoim życiu, ale nie wiesz jak to zrobić, gdyż wszelkie próby kończą się powrotem do starych schematów i zachowań?

Czym są programy podświadomości? W jaki sposób podświadomość blokuje i utrudnia wprowadzenie trwałych zmian w życiu? Co pomaga w odkryciu i zmianie programów?

Podświadomość jest naszym oprogramowaniem. Po narodzinach, a nawet jeszcze w brzuchu mamy, wgrywane są do naszej podświadomości różne programy. Jedne z nich są wspierające i pomagają nam przetrwać, inne natomiast utrudniają osiągnięcie założonych celów sabotując nasze działania. Przyjęto, że do 7 roku życia jesteśmy jak gąbki chłonące wszystko z naszego otoczenia. Jako dzieci poznajemy świat na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji i uczuć. Często przekonania rodziców stają się naszymi przekonaniami. Największy wpływ mają przekonania i opinie na nasz temat, które były stale powtarzane. W ten sposób mocno utrwaliły się i zakorzeniły w naszej podświadomości.

Wiele programów dziedziczymy po naszych przodkach. Powielamy schematy przeważnie po jednym z rodziców. Często mówimy sobie: przyrzekam, że nie będę taka/i jak moja mama czy mój tata. Jednak w końcowym rozrachunku okazuje się, że jesteśmy tacy sami jak nasi rodzice i powtarzamy podobne zachowania. Powielamy tak zwaną karmę rodową. I jeśli nie przełamiemy danego schematu, przekażemy go swoim dzieciom, a nasze dzieci kolejnemu pokoleniu itd.

Nieodkryte programy podświadomości blokują pójście naprzód. Przede wszystkim dlatego, że są nieuświadomione i nie wiemy o ich istnieniu. Po drugie nie tak łatwo jest przełamać schematy niektórych zachowań, gdyż były powtarzane i utrwalane przez wiele lat, a nawet i pokoleń. Te nieuświadomione programy kierują Twoim życiem. Ty możesz być przekonana/przekonany, że masz kontrolę nad własnym życiem i sam/a o nim decydujesz, jednak czy aby na pewno?

Przykladowy program podświadomości: bycie tzw. people pleaser’em- czyli zadowalaczem innych ludzi. Być może któryś z rodziców też taki był, ale niekoniecznie. Często robisz dla innych coś kosztem siebie, dostosowujesz się do innych osób, robisz to nawet wbrew swoim wartościom. A to za sprawą tego, że masz w głowie wgrany program – ”inni są ważniejsi ode mnie”, “nie zasługuję na miłość“, “jeśli zrobię to, co oczekują ode mnie inni, poczuję się akceptowana/y i wartościowa/y”, “muszę zasłużyć na miłość”. Jesteś uważna/y na emocje innych osób wyczuwając każde najmniejsze niezadowolenie, irytację czy gniew otoczenia. Czujesz lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji. Podłoża takich zachowań można upatrywać w niskim poczuciu własnej wartości oraz braku miłości i szacunku do samej/samego siebie. A osoby z Twojego otoczenia, które mają wobec Ciebie takie oczekiwania (bo ty im dajesz przyzwolenie na to) pokazują Ci tę cząstkę w Tobie, która wymaga uzdrowienia. Ludzie swoim zachowaniem pokazują Ci obszar, w którym Ty sam/a siebie nie kochasz i nad którym warto byś popracował/a.

——————————————————————————————————————–

WGLĄD W TWOJE PROGRAMY I SCHEMATY PODŚWIADOMOŚCI

——————————————————————————————————————–

CO POMAGA W PRZEPRACOWANIU PROGRAMÓW PODŚWIADOMOŚCI?
  • natura buntownika 

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które mają naturę buntowniczą, łatwiej będzie Ci przełamać schemat i “karmę” swojego rodu. Podświadomie dążysz, aby zmienić coś w swoim życiu nie godząc się na to, czego aktualnie doświadczasz.

  • odwaga do zajrzenia w głąb siebie

Zauważenie, przyznanie się samej/samemu przed sobą oraz akceptacja są kluczowe, gdyż nie chcąc zobaczyć rzeczy takimi, jakimi są, nie zmienisz nic. Nieakceptując, wypierając i udając, że problem nie istnieje, nie ma podstaw do tego, aby zmienić cokolwiek w swoim życiu.

  • zostanie sam na sam ze sobą

Jeśli masz tendencję do ucieczki od swoich emocji i unikasz zmierzenia się ze swoim emocjonalnym bólem, tym trudniej będzie Ci dokonać zmian w swoim życiu.

Jeśli uciekasz w używki lub inne nałogi, seriale, rozmowy z ludźmi dla “zabicia” czasu lub stale “bodźcujesz się” w Internecie, to unikasz konfrontacji z samą/samym sobą odbierając sobie szansę na uzdrowienie siebie i swojego życia.

Wybierz się na samotny spacer na łono natury. Bez rodziny, bez znajomych, bez telefonu. Tylko Ty sam na sam ze sobą i natura.

  • czerpanie informacji ze snów, bo w snach przemawia nasza podświadomość

Jeśli masz wiele snów i pamiętasz je po przebudzeniu, możesz je zapisywać i zacząć pracę z nimi. Naucz się je interpretować, poznaj znaczenie niektórych symboli, stwórz własne, indywidualne interpretacje snów. Być może na chwilę obecną nie będziesz wiedzieć co oznaczają, ale zapisuj je; bywa, że zrozumienie danego snu przychodzi dopiero z czasem.

  • praktyka uważności (tzw. mindfulness), medytacja lub kontemplacja na łonie natury

Trenuj uważność i bądź w “tu i teraz”. Skieruj uwagę na swoje myśli, uczucia, emocje, które towarzyszą Ci w danej chwili, bez osądzania. Pozwól myślom przychodzić i odchodzić. Jeśli myjesz naczynia – myj naczynia. Nie wspominaj przeszłości ani nie martw się o przyszłość, istnieje tylko tu i teraz, tylko ta obecna chwila.

  • zdystansowanie się emocjonalne

Zdolność obserwowania siebie i otoczenia z pozycji obserwatora to bardzo przydatna umiejetność. Spojrzenie na siebie i zdarzenia z boku pomoże Ci dokonać bardziej obiektywnej i racjonalnej oceny sytuacji. Odczuwane emocje mają wpływ na to, jak postrzegasz swoją rzeczywistość. Uspokój je, wycisz, wyobraź sobie, że nie uczestniczysz bezpośrednio w zdarzeniu, a jesteś jedynie jego świadkiem.

“Jedynie w spokojnej wodzie rzeczy odbijają się bez zniekształceń. Tylko spokojny umysł właściwie postrzega świat”. – Hans Margolius –

Programów, schematów, przekonań i blokad w podświadomości jest wiele. Powyżej przytoczyłam tylko jeden z przykładów. Warto zaglądać w głąb siebie i z uwagą, a nawet ciekowością, odkrywać zakamarki swojej podświadomości. Jeśli masz w tym temacie jakieś doświadczenia i swoje własne spostrzeżenia, podziel się nimi w komentarzu, chętnie o nich przeczytam. 😉

P.S. Psycholodzy twierdzą, że programy podświadomości aż w ponad 70% są osłabiające i sabotujące, a tylko około 30% programów jest pozytywnych i wspierających. Jednym słowem około 3/4 podświadomych programów kieruje Twoim życiem sabotując Twoje plany, co utrudnia wprowadzenie trwałych zmian w życiu. Wniosek? Twoje życie jest rezultatem Twoich programów podświadomości.

——————————————————————————————————————–

Jeśli chcesz, abym pomogła Ci rozpoznać Twoje ograniczające Cię podświadome programy, schematy, przekonania i blokady, możesz skorzystać z oferty WGLĄDU W PROGRAMY I SCHEMATY PODŚWIADOMOŚCI.

——————————————————————————————————————–

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programów podświadomości, m.in.:
  • Jak zmienić swoje oprogramowanie?
  • W jaki sposób budujesz swoje relacje w oparciu o własne programy podświadomości?

Zapisz się do newslettera i pobierz dodatkowy materiał:

“Jak programy podświadomości wpływają na nasze życie?”

Zapisuję się!

Przeczytaj także: Co jest powodem tego, że wciąż stoisz w miejscu, a Twoje życie nie zmienia się na lepsze?

Udostępnij na:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *