Czakra sakralna jest drugą czakrą w systemie energetycznym człowieka. Znajduje się dwa palce poniżej pępka, przyporządkowany jest jej kolor pomarańczowy oraz żywioł wody. Odpowiada za kreatywność, twórczość, pasję, pragnienia, umiejętność czerpania przyjemności z życia, seksualność, emocje oraz jasnoodczuwanie.

PRZYJEMNOŚĆ

Przyjemność jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Nasze ciała mają mnóstwo receptorów zdolnych do odbioru pozytywnych bodźców. Ciało daje znać poprzez najróżniejsze sygnały (przyjemność, ból, strach, smutek) czy jesteśmy na dobrej drodze w naszym życiu czy może gdzieś zbłądziliśmy. Odczuwanie radości i przyjemności jest sygnałem, że jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być. Natomiast brak przyjemności i zadowolenia może wskazywać, że nadszedł czas na zajrzenie w głąb siebie, aby zastanowić się nad swoimi potrzebami, pragnieniami, marzeniami. A następnie poszukać sposobu na spełnienie swoich pragnień, kierunku, w którym chcemy podążać, nowego pomysłu na siebie, sposobu na bycie w pełni “sobą”.

Warto jest także zastanowić się, jaki mamy przekonania w związku z czerpaniem przyjemności w życiu. Jeśli twierdzimy, że rozkoszowanie się życiem, jedzeniem, czy seksem jest grzechem, trudno będzie nam cieszyć się życiem. Dobrze jest zadać sobie pytanie, czy to, co zostało wpojone nam w dzieciństwie nadal służy naszemu dobru i poczuciu spełnienia?

Możesz także przyjrzeć się dzieciom i ich naturalnej zdolności cieszenia się najdrobniejszymi czynnościami – przytulaniem, dotykiem, jedzeniem, spacerem, własnym ciałem.

Przy okazji obserwacji małych dzieci warto zastanowić się czy i dlaczego gdzieś po drodze do bycia odpowiedzialnym dorosłym zatraciłaś/eś umiejętność czerpania przyjemności z życia?

Odczuwanie przyjemności jest pewnego rodzaju nawykiem, który można w sobie wypracować. Wiele kobiet w naszym społeczeństwie musi się tej umiejętności na nowo nauczyć. Im częściej będziemy przekierowywać świadomie naszą uwagę na przyjemność, np. podczas spaceru, jedzenia, oglądania pięknych widoków, tym łatwiej będzie nam radować się tą konkretną, wyćwiczoną czynnością.

Pytania dla Ciebie:

 1. Co sprawia Ci przyjemność?
 2. Czy potrafisz sprawiać sobie przyjemność bez poczucia winy?
 3. Jaką przyjemność sprawiasz sobie każdego dnia?

PRAGNIENIA

Na poziomie czakry dugiej zwracamy uwagę na nasze pragnienia, na to czego chcemy i pożądamy. Pragnienia są siłą napędową naszej woli, czyli czakry trzeciej (splotu słonecznego). Ważne jest, by wiedzieć, czego chcemy i czego pragniemy.

Pytania dla Ciebie:

 1. Jakie są Twoje pragnienia?
 2. Czy któreś z nich wzajemnie się wykluczają?
 3. Które pragnienia są dla Ciebie najważniejsze?

Gdy czakra sakralna jest nadaktywna, mamy do czynienia z przesadną seksualnością oraz narcystycznym podejściem do samego siebie. W takim przypadku wszelkie relacje damsko- męskie sprowadzane są do zaspokojenia potrzeby seksualnej. 

Zbyt aktywna, nieprawidłowo działająca czakra sakralna może powodować nałogi i uzależnienia (seks, alkohol, papierosy i inne używki). Człowiek poprzez używki pragnie zaspokoić swoją chęć odczuwania przyjemności, ponieważ żyje w stałym poczuciu niezaspokojenia. Zharmonizowana czakra sakralna daje uczucie spełnienia i zaspokojenia bez potrzeby ucieczki w używki czy uzależnienia.

EMOCJE/UCZUCIA

Emocje i uczucia powiązane są z naszymi pragnieniami:

 • Za uczuciem złości może kryć się pragnienie bycia bardziej asertywną/asertywnym i bycia lepiej traktowaną/traktowanym.
 • Za uczuciem smutku może kryć się poczucie straty czegoś, czego pragnęliśmy.
 • Za uczuciem szczęścia i zadowolenia może kryć się jakieś zaspokojone pragnienie.

Jaka jest różnica pomiędzy uczuciem a emocją? W skrócie można stwierdzić, że uczucia nosimy i odczuwamy w sobie, a emocje wyrażamy na zewnątrz.

Żywiołem czakry sakralnej jest woda. Jeżeli czakra druga pracuje harmonijnie, nasze emocje płyną swobodnie i są uwalniane w bezpieczny, niekrzywdzący innych sposób. Jeśli blokujemy w sobie emocje, blokujemy tym samym przepływ energii w czakrach, a co za tym idzie odbieramy sobie możliwość osiągnięcia poczucia spełnienia i zadowolenia.

Pytania dla Ciebie:

 1. Co stoi za danym uczuciem/emocją?
 2. Czy zbyt kurczowo trzymasz się jakiejś starej, dawnej emocji?
 3. Co możesz zrobić aby uwolnić swoje zablokowane emocje?
 4. Jak dane emocje/uczucia są powiązane z Twoimi pragnieniami?
 5. W jaki sposób możesz zaspokoić swoje potrzeby i pragnienia, aby uwolnić emocje, które się za nimi kryją?

SEKSUALNOŚĆ

Seksualność jest powiązana z pożądaniem i odczuwaniem przyjemności. Seksualność podobnie jak przyjemność posiada wiele sprzecznych przekazów kulturowych. Z jednej strony seks jest grzechem, a z drugiej strony promowane filmy i kolorowe magazyny ukazują go jako coś bardzo istotnego w życiu. Jakie jest Twoje przekonanie na temat seksualności?

Według filozofii tantrycznej, z której wywodzi się pojęcie czakr, do oświecenia dochodzimy poprzez szeroko rozumianą zmysłowość, a w tym także seksualność. To filozofia bycia tu i teraz oraz czerpania przyjemności z otwartymi zmysłami i doszukiwania się boskości we wszystkim, co nas otacza i czego doświadczamy. Według tej koncepcji seks nie jest grzechem, wręcz przeciwnie, jest poszukiwaniem boskości. Akt seksualny to doświadczanie jedności z drugim człowiekiem, jest tańcem dwóch biegunów wzajemnie się przyciągających.

Ważnym aspektem dla zdrowia, jeśli chodzi o czakrę sakralną, jest rozluźnienie brzucha. Kobiety mają zwyczaj wciągać brzuch, ażeby był płaski. Jest to błąd, ponieważ brzuch kobiety powinien być delikatnie zaokrąglony. Pozwala to na swobodny przepływ energii w czakrze sakralnej oraz na rozbudzenie seksualności.

Pytania dla Ciebie:

 1. Jaki jest Twój światopogląd na temat seksualności?
 2. Czy akceptujesz swoje potrzeby seksualne?

JASNOCZUCIE

Zdolność głębokiej empatii i odczuwania tego, co czują inni, w swoim ciele, jest powiązana z czakrą sakralną. Umiejetność jasnoodczuwania jest bardzo pomocna w byciu mamą, głową rodziny, czy też w pracy z innymi ludźmi.

Jeśli posiadasz tę zdolność, ważne jest, aby nauczyć się odróżniać swoje uczucia i emocje od uczuć i emocji innych ludzi. Dobrze jest, aby każdego dnia spędzać trochę czasu w samotności z dala od ludzi, by móc się zregenerować. Silna i mocno ukorzeniona pierwsza czakra pomoże Ci pozostać sobą i nie przejmować cudzych uczuć i emocji jako swoje.

Pytania dla Ciebie:

 1. Czy jesteś wrażliwa/y na emocje innych ludzi?
 2. Czy traktujesz cudze emocje jako swoje?
 3. Czy potrafisz oddzielić się od emocji innych ludzi?

Jeśli energia w czakrze sakralnej płynie swobodnie:

 1. Odczuwasz przyjemność z życia.
 2. Jesteś twórcza/y i kreatywna/y.
 3. Panujesz nad swoimi emocjami, jesteś łagodna/y i bezkonfliktowa/y
 4. Szanujesz siebie i innych.
 5. Cieszysz się swoją seksualnością.
 6. Odczuwasz silną pasję życia.
 7. Masz harmonijne relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza z płcią przeciwną.

Gdy przepływ energii przez czakrę sakralną jest zaburzony:

 1. Brakuje Ci pasji i twórczego działania.
 2. Postrzegasz życie jako szare i monotonne.
 3. Odrzucasz swoją seksualność.
 4. Czujesz niepewność wobec płci przeciwnej.
 5. Brakuje Ci ciepła i czułości.
 6. Masz problemy w sferze seksualnej (oziębłość, impotencja)
 7. Jesteś zależna/y emocjonalnie od rodziców lub partnera (syndrom wiecznej dziewczynki i syndrom Piotrusia Pana)
 8. Jesteś agresywna/y i nieuprzejma/y.
 9. Czujesz lęk przed bliskością.

Sposoby harmonizowania czakry sakralnej:

 1. Noszenie ubrań lub dodatków w kolorze pomarańczowym
 2. Pomarańczowe elementy wystroju mieszkania/domu
 3. Jedzenie w kolorze pomarańczowym
 4. Obcowanie z wodą (rzeka, strumyk, wodospad, jezioro, morze) lub medytacja wody
 5. Oczyszczająca kąpiel w wodzie, pływanie
 6. Powtarzanie na wydechu samogłoski “O”
 7. Słuchanie muzyki z odgłosami płynącej wody
 8. Noszenie przy sobie kamieni odpowiadających czakrze sakralnej: agat pomarańczowy, karneol, kamień księżycowy
 9. Używanie olejków eterycznych: olejek ylang-ylang, z drzewa różanego, z drzewa sandałowego
 10. Oddychanie “do brzucha”

Afirmacje pomocne do pracy z czakrą sakralną:

 1. “Otwieram się na czerpanie przyjemności z życia”.
 2. “Jestem twórcza/y i kreatywna/y”.
 3. “Otwieram się na przyjemności cielesne i zmysłowe.”
 4. “Przepełnia mnie energia zmysłowości”.
 5. “Cieszę się, że jestem kobietą/mężczyzną”.
 6. “Zapraszam do swojego życia radość, kreatywność i pasję”.
 7. “Zasługuję na przyjemność”.
 8. “Akceptuje swoją seksualność”.

——————————————————————————————————————–

Jeśli chcesz, abym pomogła Ci rozpoznać Twoje podświadome programy, schematy, przekonania i blokady, zapraszam na SESJE ONLINE.

.

——————————————————————————————————————–

Przeczytaj także: Czakra podstawy- korzenie, ciało, siły witalne, fundament

Komentując lub udostępniając, doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu materiałowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ 💚

Udostępnij na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

× Jestem na WhatsApp