Często pytacie jak zmienić swoje przekonania. Zauważacie je, jednak samo zauważenie, podważenie ich oraz afirmowanie nowego przekonania nie działa. Wówczas wiemy, że mamy do czynienia z podświadomym przekonaniem. Oznacza to, że zapis w podświadomości różni się od tego, co mówimy do siebie afirmując nowe pozytywne twierdzenia. Jednym słowem jest rozdźwięk między tym co mówimy, a tym co zapisane jest w naszej podświadomosci. W takim wypadku potrzebna jest praca na głębszym poziomie, a konkretnie praca nad głębko zakorzenionymi schematami myślenia i działania, programami i blokadami w podświadomości.

Dobrze jest uważnie obserwować naszych rodziców i zauważać jakie schematy, zachowania i przekonania przejęliśmy od nich. Najczęściej główne schematy i programy przejmujemy od jednego z rodziców lub też możemy być “wypadkową” obojga rodziców. Nigdy jednak nie jesteśmy kopią jednego z nich. Od każdego z rodziców coś otrzymaliśmy. Mogą to być zarówno negatywne jak i pozytywne programy i przekonania.

Jednym z głęboko zakorzenionych podświadomych przekonań jest poczucie bycia bezwartościowym. W tym wypadku wymagana jest praca z Wewnętrznym Dzieckiem. Ludzie, którzy na pozór wydają się mieć wysokie poczucie własnej wartości, także mogą mieć zakodowane w podświadomości poczucie bezwartościowowości. I tutaj jest widoczny rozdźwięk – na zewnątrz udają i próbują udowodnić sobie i światu, że są wartościowi, w środku jednak na głębszym poziomie czują się bezwartościowi. Ludzie ci mają trudność, aby skontaktować się ze swoim Wewnętrznym Wrażliwym Dzieckiem. Życie mogło wymagać od nich bycia silnymi, przez co zepchnęli do podświadomosci swoją wrażliwość i potrzeby ich Wewnętrznego Dziecka. Niektóre z tych osób mogą mieć problem z wybaczeniem innym ludziom. Widzą wady i słabości u innych nie potrafiąc jednocześnie dojrzeć swoich własnych słabości i negatywnych cech, ponieważ wyparli do podświadomości swoją wrażliwość. Mogą trzymać w sobie żal i urazę przez wiele wiele lat nie zdając sobie sprawy z tego, że brak wybaczenia szkodzi jedynie im samym. Praca z Wewnętrznym Wrażliwym Dzieckiem jest w ich wypadku kluczowa. Pomoże ona zbudować solidne, zdrowe i autentyczne poczucie własnej wartości, które będzie wypływać z wnętrza, zamiast być jedynie zakładaną na co dzień sztuczną maską.

Inna grupa ludzi to osoby z niskim poczuciem własnej wartości, które uważają się za mniej warte niż w rzeczywistości są. U nich także potrzebna jest praca z Wewnętrznym Dzieckiem oraz nauka bycia dla samej/samego siebie najlepszym rodzicem. Ludzie tacy mają tendencję do niezauważania swoich dobrych cech, za to żadna negatywna cecha na ich temat nie umknie ich uwadze. Niejednokrotnie sami sobie “dowalają” samokrytyką i negatywną opinią na swój temat. Ludzie ci najczęściej mają problem z wybaczeniem samym sobie dźwigając na swoich barkach nadmierne poczucie winy. Często mają też poczucie bycia nie dość dobrym oraz poczucie niezasługiwania na wszystko co najlepsze.

W obu tych przypadkach potrzebna jest praca na głębszym poziomie, aby wypracować w sobie zdrowe i autentyczne poczucie własnej wartości. Ponieważ są to blokady na poziomie podświadomym, same afirmacje nie wystarczą, jednak mogą służyć jako element dopełniający i wzmacniający. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć “na światło dzienne” to, co ukryte jest w podświadomości.

————————————————————————————————————

Jeśli chcesz, abym pomogła Ci rozpoznać Twoje podświadome programy, schematy, przekonania i blokady, możesz skorzystać z oferty WGLĄDU W PROGRAMY I SCHEMATY PODŚWIADOMOŚCI.

————————————————————————————————————

JAK PRACOWAĆ Z PODŚWIADOMOŚCIĄ?

Bardzo zachęcam korzystać z pomocy psychoterapeuty/psychologa/doradcy lub innej odpowiedniej do tego osoby, która pomoże nam spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy oraz uzdrowić swoje wewnętrzne dziecko.

Sposobami na samodzielną pracę z podświadomością mogą być:

1. Test wahadła ciała

Ciekawym narzędziem do pracy z podświadomością jest test wahadła ciała, który polega na zadawaniu pytań naszej podświadomości Zanim jednak wykonamy test, upewnijmy się, że nasz organizm jest odpowiednio nawodniony, dopiero wtedy przystąpmy do niego. 

Stań wyprostowany, stopy ustaw na szerokość bioder, aby uzyskać równowagę. Zamknij oczy. W ramach próby zadaj pytanie do podświadomości: Czy mam na imię…? (podaj swoje imię) Ciało powinno pochylić się do przodu jeśli odpowiedź brzmi TAK. Teraz zadaj pytanie, które nie jest zgodne z prawdą. Wówczas ciało powinno odchylić się do tyłu na znak NIE.

W ten sposób możesz “rozmawiać” ze swoją podświadomością i uzyskiwać od niej odpowiedzi na dowolne pytania.

Przykładowe pytania do podświadomości:

(Możesz sprawdzić np. czy masz w ciele zablokowane emocje)

  1. Czy mam w sobie blokady na finanse?
  2. Czy mam w sobie blokady na miłość?
  3. Czy mam w sobie blokady na zdrowie?
  4. Czy mam w sobie blokady na obfitość?
  5. Czy mam w sobie blokady w komunikacji? (z ludźmi lub w przemieszczaniu się)
  6. Czy kocham siebie?
  7. Czy kocham x? Czy kocham y?
  8. Czy jestem otwarta/y na obfitość?

Jeśli podświadomość potwierdza, że mamy blokady w danym obszarze, wówczas warto je odszukać, znaleźć ich źródło.

2. Praca ze snami

Inną metodą pracy z podświadomością jest praca ze snami. Jeśli pamiętamy nasze sny po przebudzeniu, możemy je zapisywać, a następnie interpretować. W snach przemawiają nasze podświadome lęki, a także pokazują się nasze ukryte pragnienia, których niekoniecznie mamy świadomość na co dzień, ponieważ swoim umysłem wypieramy je i negujemy. W snach prowadzi nas również nasza intuicja dając wskazówki, w którym kierunku podążać. Inne sny mogą być prorocze pokazując nam naszą lub innych przyszłość.

Tuż przed pójściem spać zapisz rzeczy, na których chciałabyś się skoncentrować podczas snu lub wyraź intencję np: “Będę dziś śniła o tej dziedzinie życia, która wymaga mojej uwagi.” lub “We śnie zrozumiem co czuję do partnera.”

Jeśli masz problem z podjęciem decyzji możesz przed pójściem spać zadać pytania bezpośrednio do swojej intuicji, np:

“Co mam robić?”

“Jaki zrobić następny krok?”

“Co mam wybrać? Na którą opcję się zdecydować?”

Odpowiedź może przyśnić się jeszcze tej samej nocy lub innym razem. Otwórz się na to co przychodzi, bez oczekiwania, bez presji. Sny należy czytać symbolicznie. Zwracać uwagę na odczucia jakie towarzyszyły podczas śnienia. Część snów to podświadome lęki lub pragnienia, które wychodzą z podświadomości. Inne mogą być informacją, jakimś znakiem, prowadzeniem intuicji, a jeszcze inne mogą być prorocze, wybiegające w przyszłość. Najlepiej zapisuj je zaraz po przebudzeniu. Jeśli nie od razu będziesz wiedzieć co oznaczają, zrozumienie ich może przyjść z czasem.

Warto zgłębiać swoją podświadomość. Są w niej ukryte nie tylko blokady, lęki i niewygodne emocje, lecz także podświadome pragnienia oraz jeszcze nieodkryty potencjał. Ponadto jeśli nie zgłębimy naszej podświadomości, to nie my, a nasze podświadome przekonania i programy będą kierowały naszym życiem. Zamiast być kreatorami własnego życia, będziemy jedynie odtwórcami ról, wzorców i schematów. Im bardziej idziemy za głosem swojej Duszy i oddalamy się od wgranych w dzieciństwie programów i wzorców, tym większe spełnienie odczuwamy w życiu.

——————————————————————————————————————–

Przeczytaj także: Praca z cieniem – dlaczego warto z nim pracować?

Komentując lub udostępniając, doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu materiałowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ 💚

Udostępnij na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.