Możesz świadomie przejąć kontrolę nad zmianą w swoim życiu samemu ją inicjując nadając w ten sposób kierunek swojemu własnemu życiu. Jeśli będziesz stawiać opór przed zmianami, zmiana i tak przyjdzie. Jednak wtedy może być ona bardziej dotkliwa, ponieważ wyrywie Cię niejako na siłę “z ciepłych kapci” czyli z Twojej strefy komfortu, bo jedyną pewną w życiu jest zmiana.

Człowiek na samą myśl o słowie “zmiana” czuje podświadomy lęk i opór. Z natury boimy się zmian, ponieważ kojarzą się one z zagrożeniem i niepewnością. Często trzymamy się czegoś zawzięcie nie chcąc puścić tego co jest. A w życiu czasem trzeba umieć coś puścić, pogodzić się ze stratą, opłakać ją, by zrobić przestrzeń w swoim życiu na coś nowego, lepszego. I innej drogi nie ma. Aby zyskać coś “lepszego”, trzeba puścić/zamknąć “stare” i zaufać, że to nowe może być dla nas dobre, a jedynie lęk i przywiązanie powstrzymują nas przed lepszym życiem. Zwykle potrzebne jest przewartościowanie swojego życia na nowo, zrozumienie co jest dla nas ważne, a co już nie, a także wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów, po to by pojśc dalej już z nową świadomością.

“Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli.”

Paulo Coelho
ZMIANY SĄ ZWYKLE NA LEPSZE

Naturalne jest, że pojawiają się w nas wątpliwości i obawy. Boimy się nowego i nieznanego myśląc “Co jeśli będzie jeszcze gorzej??” Jeśli pracujesz nad sobą potrafiąc jednocześnie spojrzeć na siebie krytycznym okiem i wyciągnąłeś wnioski ze swoich wcześniejszych doświaczeń, to zmiany będą na lepsze. Tylko czlowiek, który nie jest krytyczny wobec siebie ani skłonny do autoreflesji, będzie doświadczał wciąż tego samego, dlatego ze on sam wewnątrz się nie zmienia. Osoby o poszerzonej świadomości z reguły szybko wyłapują wszelkie nieprawidłowości w swoim zachowaniu, mają bardzo pilnujący, krytyczny względem siebie umysł oraz postawę nieugiętości w kwestiach moralnych. Trzeba zauważać swoje schematy myślenia i postępowania. Fakt, że wciąż natrafiamy na podobnych ludzi, te same sytuacje pokazuje nam jeszcze nieprzerobione lekcje.

Warto też kwestionować swoje dotychczasowe przekonania i opinie na dany temat. To, co całe życie uważałeś za prawdę możesz podać w wątpliwość. Zapytaj siebie: “Co jeśli to przekonanie nie jest prawdą?” Wtedy twoje widzenie i postrzeganie rzeczywistości może zmienić się o 180 stopni. Zauważ, jak często sam tworzysz sobie iluzje i samego siebie oszukujesz.

NA JAKIEJ PODSTAWIE DOKONUJESZ WYBORÓW?

Niekiedy człowiek dokonuje zmian w swoim życiu pod wpływem niewiadomego pochodzenia impulsów wewnętrzych. I tutaj należy przyjrzeć się bliżej temu, czy dokonuje tych zmian z poziomu lęku, podświadomych programów, wyuczonych schematów postępowania, czy dokonuje ich świadomie w oparciu o znajomość samego siebie, w zgodzie ze sobą i swoją intuicją.

Podczas wprowadzania zmian w swoim życiu trzeba mieć świadomosć swoich wartości i wiedzieć czego się chce, bo w życiu nadarza się wiele okazji i to od naszych decyzji będzie zależeć, czy je wykorzystamy. Nie wszystkie szanse mamy wykorzystywać, czasem trzeba umieć sobie odpuścić pewne rzeczy, bowiem nie wszystkie przybliżają nas do naszych celów i spełnienia. W dzisjejszym świecie mamy tak wiele możliwosci i rzeczy, które nas rozpraszają, że trzeba nauczyć się świadomie wybierać, co jest dla nas dobre, co nam służy, a co nie. Czy jest to zgodne z nami, czy jedynie “zapożyczone” z zewnątrz. Niektóre wybory, których dokonujemy są niestety podyktowane naszymi podświadomymi programami, lękami, przekonaniami. Wydawałoby się, że człowiek sam dokonuje wyboru, jednak gdyby się bardziej zagłębić, jest on podejmowany z poziomu nieświadomości.

——————————————————————————————————————–

Jeśli chcesz, abym pomogła Ci rozpoznać Twoje podświadome wzorce, schematy, przekonania i blokady, zapraszam na SESJE ONLINE

——————————————————————————————————————–

OPORNI NA ZMIANY

Ludzie, którzy stawiają opór przed zmianami, niby wiedząc, że coś im nie służy, często bardzo długo uparcie tkwią w zastałych sytuacjach. Są w nich niejako z przyzwyczajenia, z przywiązania do ludzi i rzeczy lub dlatego, że tak jest im wygodnie. W takich sytuacjach rozwój człowieka siedzącego w swojej strefie komfortu zostaje zahamowany, a na świat przyszliśmy po to właśnie, aby doświadczać życia i się rozwijać. Niekiedy żyjemy w cierpieniu na własne życzenie, ponieważ boimy się zmian, narzekamy, przebywamy w toksycznych sytuacjach i sami tez często zachowujemy się toksycznie. Wchodzimy w rolę ofiary, zrzucamy odpowiedzialność za swoje życie i brak szczęścia na okoliczności zęwnętrzne i innych ludzi, tak naprawdę nie zdając sobie sprawy, że to od nas samych zależy bardzo wiele.

Największą walkę jaką człowiek musi stoczyć w życiu to walka z samym sobą, własnymi lękami i ograniczeniami. Nie ma potrzeby walki z innymi ludźmi. Wbrew pozorom mamy wybór w wielu aspektach życia, a to tylko nasz umysł nas ogranicza. Kiedy spojrzymy na swoje życie z szerszej perspektywy, okazuje się bowiem, że możemy w naszym życiu zrobić więcej niż nam się wydaje, że nie jesteśmy więźniami okoliczności i ludzi. Jeśli dana sytuacja nam nie służy, dobrze jest zastanowić się, co możemy zrobić, by ją poprawić/ rozwiązać dany problem/ zmienić na lepsze. Jeśli nie da się nic zrobić, to albo należy to zaakceptować, albo zostawić daną sytuację odchodząc od miejsc i ludzi już nam nie służących. Nie zmienimy innych ludzi, jeśli oni sami nie będą chcieli się zmienić. Należy odróznić, na co mamy wpływ, a na co nie mamy. W sytuacjach, w których nie mamy na coś wpływu, a chcemy usilnie coś zmienić czujemy jedynie bezsilność, opór i brak akceptacji – niepotrzebnie tracimy swoją energię walcząc z tym. A w sytuacjach kiedy faktycznie można coś zmienić – nie zmieniamy nic, jesteśmy bierni, bezradni. Musimy nauczyć się odrózniać jedno od drugiego.

Jeśli czujesz, że w obecnym momecie Twojego życia już się nie rozwijasz, a ludzie i sytuacje wręcz ciągną Cię w dół, być może jest to informacja dla Ciebie, że pora na zmiany w Twoim życiu. Wprowadzenie zmian będzie wymagało od Ciebie odwagi do podjęcia decyzji oraz wytrwałości i cierpliwości, aby ustać w tych zmianach. Czy się odważysz? 🙂

P.S. Niekiedy zmiana przychodzi “odgórnie” i takie wyrwanie ze strefy komfortu jest Tobie potrzebne po to, abyś się przebudził, otworzył oczy i coś dostrzegł. Dobrze jest być uważnym na znaki jakie dostajemy i zastanowić się, co dana sytuacja/zdarzenie chce nam przekazać.


“Zamiast opierać się zmianom, poddaj im się. Niech życie będzie z tobą, nie przeciw tobie. Jeśli obawiasz się, że twoje życie odwróci się do góry nogami, nie bój się. Skąd wiesz, że do góry nogami nie jest lepiej niż normalnie?”

Shams z Tabrizu

Przeczytaj także: Jak odróżnić intuicję od programów podświadomości?

Komentując lub udostępniając, doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu materiałowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ 💚

Udostępnij na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.