Czym jest dla mnie minimalizm i w jaki sposób można wykorzystać ideę minimalizmu do poprawy jakości swojego życia?
Minimalizm według mnie to nieuzależnianie swojego szczęścia od stanu posiadania oraz swego rodzaju poczucie wolności i lekkości w życiu. To porzucenie iluzji, że nagromadzone rzeczy dają poczucie bezpieczeństwa lub podnoszą poczucie własnej wartości. Niestety tylko pozornie. Rzeczy z zewnątrz nie wypełnią naszej wewnętrznej pustki, którą głęboko w sobie skrywamy. Ową pustkę możemy zapełnić tylko my sami wykonując wewnętrzną pracę nad sobą.
Minimalizm to życie na własnych warunkach, w zgodzie ze swoimi wartościami i priorytetami, bez przyjmowanie tego, co narzuca nam społeczeństwo i inni ludzie z najbliższego otoczenia. Ważne jest, aby okreslić swoje wartości, po to by móc się poźniej nimi kierować w życiu. Twoje wartości wcale nie muszą być zgodne z tymi, które wyznają twoi najbliżsi. Zaobserwuj, czy przypadkiem nie przyjęłaś/przyjąłeś jakichś cudzych priorytetów za swoje. Może się bowiem okazać, że żyjesz nie swoim życiem. 😉
Minimalizm to redukowanie nadmiaru pracy i obowiązków. Ustal priorytety, rób tylko to, co najważniejsze. Doba ma tylko 24 godziny i nie starczy Ci czasu na zrobienie wszystkiego, co sobie wymyśliłaś/ eś. Świadomie zrezygnuj z niektórych czynności. Po co mieć wyrzuty sumienia, że czegoś nie zrobiłaś/łeś. Okaż sobie szacunek i uświadom, że zasługujesz również na odpoczynek.
Minimalizm to ograniczenie napływu zbędnych informacji, które tworzą chaos i przez które jesteśmy przestymulowani (m.in. Internet, tv, radio, książki, warsztaty, inni ludzie). Z racji ogromnej ilości możliwości możemy mieć poczucie straty, że nie uczestniczymy we wszystkim, w czym byśmy chcieli. Zapytaj siebie samą/samego: czy to jest dla mnie naprawdę takie ważne? czy może umiałabym/umiałbym bez tego żyć? Wybierz tylko te, które w dłuższej perspektywie czasu są dla Ciebie rozwojowe lub wnoszą w Twoje życie jakąś inną wartość.
Minimalizm to zrobienie porządku w relacjach świadomie decydując, które z nich chcemy kontynuować, a które już nie. Oceń, z którymi ludźmi już nie jest Ci po drodze. Jeśli po kontakcie z daną osobą czujesz się wyczerpana/y i zmęczony może to oznaczać, że dana relacja ma na Ciebie negatywny wpływ. Zrezygnuj z tych mniej wartościowych na rzecz budowania i pielęgnowania tylko tych relacji, które są dla Ciebie ważne. Dzięki temu zrobisz przestrzeń na nowe znajomości i relacje, które wniosą inną lepszą jakość do Twojego życia.
Minimalizm to porządek w domu. Usuń nadmiar rzeczy i mebli, które zabierają przestrzeń i zaburzają energetykę pomieszczeń. Nie chodzi jednak o to, aby wciąż na nowo pozbywać się rzeczy, które kupiłaś/eś jakiś czas temu pod wpływem emocji, a które ostatecznie okazały się zbędne. Chodzi o świadomy wybór, które rzeczy chcesz mieć w swoim domu, bo stanowią dla Ciebie wartość. Jest wiele porad i poradników jak wprowadzić minimalizm do swojego życia krok po kroku, więc odsyłam Cię do nich. Robiąc porządki w domu pamiętaj, aby nie wyrzucać od razu wszystkiego do śmieci. Część rzeczy czy mebli można sprzedać lub oddać za darmo; być może ktoś inny się z nich ucieszy, a już na pewno Matka Natura będzie Ci bardzo wdzięczna.
Jednym słowem minimalizm oznacza dla mnie uporządkowane życie. Czym jest dla Ciebie minimalizm? Jeśli idea minimalizmu jest Ci bliska, podziel się swoją refleksją w komentarzu i napisz w jakim obszarze ją stosujesz. A jeśli nie miałaś/eś do tej pory styczności z minimalizmem, być może ten wpis zainspiruje Cię do wprowadzenia zmian i porządków w swoim życiu. Do takich porządków gorąco Cię zachęcam! 🙂
——————————————————————————————————————–
Jeśli chcesz, abym pomogła Ci rozpoznać Twoje ograniczające Cię podświadome programy, schematy, przekonania i blokady, skorzystaj z oferty WGLĄDU W PROGRAMY I SCHEMATY PODŚWIADOMOŚCI.
——————————————————————————————————————–
Przeczytaj także: Co jest powodem tego, że wciąż stoisz w miejscu, a Twoje życie nie zmienia się na lepsze?
Komentując lub udostępniając, doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu materiałowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ
0 komentarzy