Praca z cieniem to praca z podświadomością. Pracujemy nad swoimi wewnętrznymi ograniczeniami, niesłużącymi przekonaniami, zablokowanymi emocjami w ciele, wypartymi pragnieniami i potrzebami, negatywnymi cechami, których nie akceptujemy w sobie i wyparliśmy do podświadomości. Praca z cieniem to również wydobycie z siebie głęboko skrywanego i nieuświadomionego potencjału. Cień zawiera w sobie nie tylko negatywne cechy lecz także pozytywne, z których nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ są ukryte. Nasz potencjał cały czas tkwi wewnątrz nas jednak nie zawsze zostaje wybudzony. Jest uśpiony. Tak jak my sami żyjemy często w uśpieniu. Zwykle dopiero gdy przechodzimy trudne sytuacje w życiu i doznajemy momentu przebudzenia, nasz potencjał budzi się razem z nami.

Praca z cieniem to praca z wypartymi, niechcianymi i zablokowanymi częściami nas samych. Nasz cień to także poczucie zagubienia, odrzucenia oraz inne nieprzyjemne emocje, które możemy uznawać za negatywne. W cieniu znajdziemy każdą odrzuconą i wypartą emocję, np. nienawiść, chciwość, zazdrość, egoizm, wstyd, duma. Nie jest ważne czy dany obszar wyparliśmy świadomie czy nieświadomie. Praca z cieniem to odkrywanie tego, co ukryliśmy przed samym sobą i resztą świata. To próba dostania się do każdego wypartego zakamarka nas samych.

Nasz cień często pokazują nam inni ludzie, poprzez to, że projektujemy na nich swoje wyparte cechy. Dzięki wchodzeniu w bliższe i dalsze relacje międzyludzkie znacznie szybciej się rozwijamy niż gdybyśmy żyli odizolowani od innych ludzi.

Przykłady projekcji cienia na inne osoby:

  • Jeśli oceniasz innych ludzi, zastanów się czy przypadkiem Ty sam/a nie boisz się oceny ze strony innych?
  • Jeśli denerwuje Cię w kimś np. drobiazgowość, zastanów się w jakich konkretnych aspektach swojego życia Ty sam/a jesteś zbyt drobiazgowy/a? 
  • Jeśli irytują Cię osoby bierne i spokojne, które według Ciebie sprawiają wrażenie leniwych, może zastanów się, dlaczego Ty tak pędzisz i nie pozwalasz sobie w swoim zabieganym życiu na chwilę refleksji i odpoczynku?
  • Jeśli denerwuje Cię osoba, która lubi błyszczeć i być w centrum uwagi, może zastanów się, co Ty możesz zrobić, aby bardziej pokazać się światu? Być może masz jakieś dary i talenty dla świata, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego? Jakie obawy i lęki za tym stoją? Jakie negatywne przekonania? Nad czym jeszcze musisz popracować, aby poprawić swoją samoocenę i odważyć się na pokazanie siebie światu?

Jeśli dana cecha denerwuje Cię u innych i wzbudza jakieś emocje, to znaczy, że także u Ciebie “jest coś na rzeczy”. Natomiast gdy obserwujesz u kogoś daną cechę i nie wzbudza ona w Tobie żadnych emocji, patrzysz na nią jedynie z pozycji obserwatora – cecha ta jest wyłącznie tej osoby i nie ma żadnego związku z Tobą.

Bywa, że ludzie projektują na nas swoje negatywne cechy. Jednak, jeśli dobrze znasz siebie i masz już pewien stopień świadomości i samoświadomości, będziesz wiedział/a, kiedy oceny innych ludzi względem Ciebie są prawdą i być może konstruktywną krytyką, a kiedy będą jedynie projekcją ich własnej rzeczywistości i sposobu postrzegania świata.

Jeśli wystarczająco mamy przepracowaną swoją “ciemną stronę”, akceptujemy ludzi takich, jakimi są, bez oceniania i osądzania.

Cień może mieć też aspekt pozytywny:

  • Jeśli podoba Ci się jakaś cecha u kogoś np. błyskotliwość, siła spokoju, charyzma, zorganizowanie, otwartość, elokwencja, kreatywność, itd. , być może sam/a masz ją w sobie, tylko jej nie dostrzegasz lub jeszcze nie wybudziłeś/aś w pełni swojego potencjału 🙂

Dlaczego warto pracować z cieniem? 

Jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, co w nas siedzi, pozostajemy obciążeni takimi emocjami jak lęk, gniew, złość, wstyd, poczucie winy, żal, smutek, wstręt. Pracując z cieniem możemy odkryć powody naszych problemów psychicznych, wypracować w sobie zdrowe poczucie własnej wartości, wydobyć na światło dzienne swój dotąd nieodkryty potencjał otwierając się tym samym na czerpanie prawdziwej radości z życia.

W pracy nad nasza “ciemną stroną” znajdujemy w sobie przede wszystkim przestrzeń na akceptację, sympatię i zapoznanie się z naszą stroną cienia. Pierwszym krokiem jest zauważenie swojego cienia, drugim objęcie go w pełni akceptacją, zrozumieniem i życzliwością. Niektóre nasze cechy możemy zmienić, inne natomiast pozostaje nam jedynie zaakceptować. Każdą ciemność możemy oświetlić latarką świadomości przyjmując w pełni samego siebie i integrując w sobie zarówno światło jak i cień. Potrzebna jest jedynie chęć i odwaga do zajrzenia w głąb siebie – w te miejsca, w które być może do tej pory nie chcieliśmy zaglądać.

💚

————————————————————————————————————

Jeśli chcesz, abym pomogła Ci rozpoznać Twoje podświadome programy, schematy, przekonania i blokady, zapraszam na sesje online.

————————————————————————————————————

Przeczytaj także: Akceptacja rzeczywistości kluczem do osiągnięcia wewnętrznego spokoju

Komentując lub udostępniając, doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu materiałowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ 💚

Udostępnij na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.