Organizm człowieka funkcjonuje według pewnego rytmu biologicznego. Chińczycy stworzyli zegar aktywności narządów, wskazując, który organ i o jakiej porze ma swoje minimum oraz maksimum energetyczne. Wiedza na temat wewnętrznego zegara biologicznego pozwala lepiej zaplanować odpowiednie pory na posiłek, odpoczynek bądź pracę.

Jakie procesy zachodzą w naszych ciałach w poszczególnych porach dnia i nocy?

5:00 – 7:00

Organizm pomału budzi się do życia. Najlepsza pora na wstanie, poranną gimnastykę, niezbyt intensywne bieganie, medytację, a także pójście na toaletę. Jelito grube ma w tym czasie swoje maksimum energetyczne, więc jest to idealny moment na wypróżnienie i oczyszczenie organizmu.

7:00 – 9:00

Żołądek ma swoje maksimum. Najlepsza pora na porządny ciepły posiłek, gdyż trawienie jest na najwyższych obrotach. Stare przysłowie chińskie mówi: “Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak.” W każdym razie warto zapamiętać, że im później jemy tym powinniśmy jeść mniej, gdyż wraz z upływem dnia wydajność żołądka spada.

9:00 – 11:00

Śledziona, która jest w swoim maksimum, przekształca spożyte śniadanie w energię Chi. Jest to najlepsza pora na pracę, zwłaszcza umysłową, gdyż koncentracja jest na naprawdę wysokim poziomie. Swoją intensywną pracę rozpoczyna także trzustka i  jest to również dobry czas na drugie śniadanie. Dla wielbicieli słodkości najlepsza pora na zjedzenie czegoś słodkiego. Enzymy trawienne trzustki aktywnie trawią i spalają w tym czasie cukry.

11:00 – 13:00

To czas kiedy serce pracuje na najpełniejszych obrotach. Jest to maksimum energetyczne w ciągu całego dnia. W tym czasie organizm osiąga najwyższą wydolność fizyczną i umysłową. Dobry czas także na rozmowy i spotkania. Unikaj o tej porze picia kawy, by nie stymulować dodatkowo serca.

13:00 – 15:00

Idealny czas na obiad. Jelito cienkie jest w swoim maksimum i pracuje nad wchłanianiem i selekcją pokarmu. O tej porze może nas dopaść spadek energii i senność, nie tylko ze względu na spożyty wcześniej posiłek, ale także dlatego, że wątroba ma w tym czasie swoje minimum energetyczne. Dobry moment na planowanie, przemyślenia czy podejmowanie decyzji, ponieważ jasność umysłu jest wtedy bardziej wyostrzona. Z ważniejszymi decyzjami warto się “przespać” i zostawić na następny dzień.

15:00 – 17:00

Wraca nam energia i jest to znów dobry czas na pracę i inne aktywności. Pęcherz moczowy ma swoje maksimum i należy pić w tych godzinach jak najwięcej płynów. Z tego względu, że płuca mają o tej porze swoje minimum, warto zadbać o dotlenienie się na świeżym powietrzu. 

17:00 – 19:00

To czas maksymalnej pracy nerek. Odpowiednia pora na sport i ćwiczenia, ponieważ nerki odpowiadają za naszą wytrzymałość fizyczną. Dobrze byłoby zjeść o tej porze ostatni posiłek dnia w formie lekkiej i pożywnej kolacji.  Po godzinie 19:00 następuje minimum żołądka i zdolność trawienia znacznie spada.

19:00 – 21:00

Osierdzie ma swoje maksimum. Jest to idealny czas na zabawę i radowanie się z bliskimi. Czas na to, aby zrobić dla siebie jakąś przyjemność. Czas na hobby lub spędzenie miło wieczoru ze swoją drugą połówką. Płodność o tej porze znacznie wzrasta 😉 

21:00 – 23:00

Maksimum potrójnego ogrzewacza. Po zabawie pora na wyciszenie i odpoczynek. Odpowiedni moment na głęboką relaksację, medytację i sen. W tym czasie organizm najlepiej się regeneruje.

23:00 – 01:00

O tej porze, o ile już śpimy, komórki i krwinki regenerują się i odbudowują. Wydziela się żółć, ponieważ pęcherzyk żółciowy ma swoje maksimum. Jest to moment segregowania i przetwarzania informacji. Podczas nocnego snu pęcherzyk żółciowy analizuje dane, dzięki czemu następnego dnia rano jest nam łatwiej podjąć różnego rodzaju decyzje.

01:00 – 03:00

Jest to czas maksymalnej pracy wątroby. Kiedy śpimy wątroba oczyszcza krew i regeneruje się, a z organizmu zostają usuwane toksyny. Gdy budzimy się w nocy o tej porze, może świadczyć to o tłumionej lub nadmiernie wyrażanej złości albo nieprawidłowej pracy wątroby. Emocje jak gniew, złość czy frustracja są przypisane właśnie do tego narządu.

03:00 – 05:00

W tym czasie oczyszczają się nasze płuca pracując na najwyższych obrotach. Wybudzanie się o tej porze może wskazywać na przeżywanie smutku lub lęku, ponieważ za płuca odpowiadają właśnie te emocje. Chorzy na astmę mogą skarżyć się na napady kaszlu akurat w tych godzinach. Po nocnym dotlenieniu się i regeneracji nadchodzi pora na wstanie, aby ze świeżą energią przywitać kolejny nowy dzień. 🙂 

Przeczytaj także: Czakra podstawy- korzenie, ciało, siły witalne, fundament

Komentując lub udostępniając, doceniasz moją pracę i pomagasz dotrzeć temu materiałowi do większej liczby osób – DZIĘKUJĘ 💚

Udostępnij na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

× Jestem na WhatsApp