Przedstawiam Wam pokrótce cechy stylów przywiązania z teorii więzi, aby móc zweryfikować u siebie swój własny styl oraz budować relacje w oparciu o wiedzę na temat stylów przywiązania. Rozróżniamy 4 style przywiązania: bezpieczny, unikający, lękowy, zdezorganizowany(lękowo-unikający).

Jeśli jednocześnie nie czujesz się komfortowo z bliskością i bardzo martwisz się dostępnością bliskiej osoby, prawdopodobnie twój styl przywiązania stanowi rzadkie połączenie stylu lękowego i unikającego, które charakteryzuje jedynie niewielki odsetek populacji. Jesli do niego należysz, przyda ci się wiedza na temat obu stylów przywiązania – lękowego i unikającego.

JAKI JEST MÓJ STYL PRZYWIĄZANIA?

Miara bezpiecznego stylu przywiązania:

Stosunkowo łatwo przychodzi mi nawiązanie bliskich relacji z innymi, czuję się dobrze, mając poczucie, że mogę na kimś polegać i że ktoś polega na mnie. Raczej nie boję się porzucenia ani tego, że ktoś mógłby zbytnio się do mnie zbliżyć.

Miara unikającego stylu przywiązania:

Bliskośc z inymi jest dla mnie nieco kłopotliwa; trudno mi w pełni komuś zaufać i pozwolić sobie na zależność. Stresuje mnie, gdy ktoś przekracza moje granice; osoby z którymi do tej pory się spotykałam/em, często domagały się ode mnie większej bliskości niż ta, z którą czułam/em się dobrze.

Miara lękowego stylu przywiązania:

Mam poczucie, że inni niechętnie nawiązują ze mną tak bliskie relacje, jak bym chciała/chciał. Będąc w związku, często martwię się, że nie jestem dostatecznie kochana/kochany i mogę zostać porzucona/porzucony. Chciałabym/chciałbym totalnej bliskości i to pragnienie czasem odstrasza ludzi.

Styl bezpieczny:

Z łatwością przychodzi ci okazywanie w związku ciepła i miłości. Lubisz bliskość i nie wiąże się ona u ciebie z przesadną troską. Bez trudu radzisz sobie w romantycznych relacjach i kwestie te nie wyprowadzają cię łatwo z równowagi. Umiesz skutecznie komunikować swoje potrzeby i uczucia partnerowi, z łatwością czytasz jego emocjonalne komunikaty i potrafisz na nie reagować. Potrafisz też zarówno dzielić się z bliską osobą swoimi sukcesami i problemami, jak i okazywać jej wsparcie, gdy tego potrzebuje.

Styl unikający:

Twoja niezależność i samowystarczalność są dla ciebie bardzo ważne i często przedkładasz autonomię nad bliskość. Mimo, że pragniesz tej ostatniej, jej nadmiar sprawia, że czujesz się niekomfortowo i masz skłonności do trzymania partnera na dystans. Nie poświęcasz wiele czasu na martwienie się o swoje romantyczne relacje, nie przejmujesz się potencjalnym odrzuceniem. Często nie otwierasz się przed bliskimi osobami, które narzekają na twój emocjonalny chłód. W relacji często jesteś bardzo wyczulony na wszelkie sygnały kontroli czy naruszania twojego terytorium przez bliską osobę.

Styl lękowy:

Uwielbiasz bliskość i masz w sobie zdolność do wielkiej intymności. Często jednak boisz się, że bliska osoba nie życzy jej sobie w takim samym stopniu. Relacje pożerają sporą część twojej energii emocjonalnej. Masz skłonność do wrażliwości na niewielkie wahania nastrojów i zachowań bliskiej osoby; mimo, że często trafnie te emocje i zachowania odczytujesz, bierzesz je zanadto do siebie. W ramach relacji przeżywasz wiele negatywnych emocji i łatwo się denerwujesz. W rezultacie często zdarza ci się wybuchać i powiedzieć coś, czego później żałujesz. Jeśli druga osoba zapewni ci bezpieczeństwo, jesteś w stanie przestać aż tak silnie zajmować się waszym związkiem i poczuć zadowolenie.

DLACZEGO MASZ SZANSĘ NA RANDKĘ Z KIMŚ UNIKAJĄCYM?

Prawdopodobnie na swojej drodze spotykasz całkiem sporo “unikających”.

Osoby o unikającym stylu przywiązania częściej niż inne kończą swoje związki. Jedno badanie pokazało, że największe prawdopodobieństwo ponownego rozwodu wsród osób, króre już raz się rozwiodły i weszły w nowy związek, zachodzi wsród “unikających”. Ten typ tłamsi w sobie uczucie miłości, więc również szybciej niz inni “zapomina” o swoich partnerach; może zacząć się z kimś spotykać niemal natychmiast po rozstaniu. Wniosek: osoby o unikającym stylu przywiązania są “na rynku” częściej i dłużej niż osoby o pozostałych stylach.

Osoby o bezpiecznym stylu przywiązania zwykle nie mają wielu partnerów, zanim się szczęśliwie ustatkują. Jak już znajdą kogoś, do kogo pasują (i wzajemnie), tworzą długoletni, bliski związek. Wniosek: osoby o bezpiecznym stylu przywiązania dopiero po długim czasie ponownie pojawiają się “na rynku” (jeśli w ogóle do tego dochodzi).

Badania pokazały, że osoby o unikającym stylu przywiązania niechętnie wiążą się z osobami sobie podobnymi, bo w takim związku brakuje emocjonalnego kleju, który byłby w stanie połączyć dwoje ludzi. Istnieje badanie, w którym analizując pary, badacze nie znaleźli ani jednej, w której oboje partnerzy byliby unikający. Wniosek: “unikający” nie spotykają się ze sobą nawzajem, wybierają raczej osoby o innych stylach przywiązania.

JEŚLI JESTES OSOBĄ LĘKOWĄ, SPOTYKANIE SIĘ Z KIMŚ UNIKAJĄCYM NIE JEST DOBRYM POMYSŁEM, PONIEWAŻ:

Ty: pragniesz ciepła i bliskości

Osoba unikająca: chce zachować emocjonalny i fizyczny dystans

Ty: jesteś bardzo wrażliwa/wrażliwy na jakiekolwiek oznaki odrzucenia (czujny system przywiązania)

Osoba unikająca: wysyła sprzeczne sygnały, które możesz odbierać jako odrzucenie

Ty: tobie trudno jest powiedzieć jej wprost, czego potrzebujesz i co ci przeszkadza (skuteczna komunikacja) i zamiast tego odwołujesz się do zachowań protestacyjnych (typu: przesadne próby ponownego nawiązania kontaktu, wycofywanie się, wrogie zachowania, grożenie odejściem, manipulowanie, próby wywoływania zazdrości, itp.)

Osoba unikająca: niezbyt dobrze radzi sobie z czytaniem twoich werbalnych i niewerbalnych wskazówek i nie uważa tego za swój obowiązek

Ty: potrzebujesz poczucia bezpieczeństwa i bycia kochaną/kochanym

Osoba unikająca: ma skłonności do gnębienia ciebie, żeby stworzyć dystans i deaktywować swój system przywiązania

Ty: potrzebujesz dokładnie wiedzieć, gdzie jesteś w związku

Osoba unikająca: woli, jak wszystko jest nieco niejasne; nawet jeśli wasza relacja jest bardzo poważna, zawsze czai się w niej jakiś znak zapytania

JEŚLI JESTES OSOBĄ LĘKOWĄ, SPOTYKANIE SIĘ Z KIMŚ O BEZPIECZNYM STYLU PRZYWIĄZANIA JEST DOBRYM POMYSŁEM, PONIEWAŻ:

Ty: pragniesz ciepła i bliskości

Osoba o bezpiecznym stylu przywiązania: czuje się dobrze w bliskim związku i nie będzie próbowała cię odpychać

Ty: jesteś bardzo wrażliwa/wrażliwy na jakiekolwiek sygnały mogące świadczyć o odrzuceniu

Osoba o bezpiecznym stylu przywiązania: jest konsekwentna i można na niej polegać; nie będzie ci wysyłać sprzecznych sygnałów, które mogłyby wywoływać w tobie niepewność, a jeśli już poczujesz się niepewnie, taka osoba będzie wiedziała, jak cię uspokoić

Ty: trudno ci wprost wyrazić to, czego potrzebujesz i co ci przeszkadza (skuteczna komunikacja); zamiast tego uciekasz się do zachowań protestacyjnych (typu: przesadne próby ponownego nawiązania kontaktu, wycofywanie się, wrogie zachowania, grożenie odejściem, manipulowanie, próby wywoływania zadrości, itp.)

Osoba o bezpiecznym stylu przywiązania: postrzega twoje dobro jako najwyższy priorytet i będzie się starała czytać twoje werbalne i niewerbalne wskazówki

Ty: potrzebujesz miłości i poczucia bezpieczeństwa

Osoba o bezpiecznym stylu przywiązania: nawet na wczesnym etapie związku nie ma problemu z mówieniem o swoich uczuciach i konsekwentnie je wyraża

Ty: potrzebujesz dokładnie wiedzieć, gdzie się znajdujesz w relacji

Osoba o bezpiecznym stylu przywiązania: jest bardzo stabilna i nie boi się zaangażowania

Jeśli twój styl przywiązania jest unikający naturalnie odpowiednim wyborem dla ciebie (podobnie jak u osoby z lękowym stylem przywiązania) będzie osoba o bezpiecznym stylu przywiązania.

Jest to skrótowy i ogólny opis poszczególnych stylów przywiązania. Jeśli nie jesteś pewna/pewny swojego stylu, są jeszcze dodatkowe testy, które można wykonać w tym zakresie.

Słynny siedemnastwieczny filozof Baruch Spinoza powiedział: “Całe nasze szczęście albo nieszczęście zależy tylko i wyłacznie od obiektu, z którym łączy nas miłość.” Właśnie dlatego, że stawka jest tak wysoka – nasze szczęscie od tego zależy! – należy mądrze wybierać ludzi, z którymi chcemy się związać. Jest to szczególnie istotne dla osób o LĘKOWYM STYLU PRZYWIĄZANIA. Jeśli nie są świadome działania sytemu przywiązania, ryzykują, że w relacjach partnerskich będą bardzo cierpieć.

Źródło: Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek. Amir Levine, Rachel Heller

————————————————————————————————————

Jeśli potrzebujesz wsparcia zapraszam na konsultacje i sesje. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

————————————————————————————————————

Przeczytaj także:

Umysł mówi: zostań tu, gdzie jesteś, dusza mówi: uwolnij się – co wybierasz?

Co mówi do Ciebie Twoja Dusza?

Negatywne przekonania głęboko zakorzenione w naszej podświadomości – część 1

Negatywne przekonania głęboko zakorzenione w naszej podświadomości – część 2

Udostępnij na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.